Kata / Bunkai / Kobudo

Kata / Bunkai / Kobudo

 

Czym są KATA w Okinawan Kempo?

 

KATA nauczane w Okinawan Kempo pochodzą z systemu RyuTe Mistrza Seiyu Taika Oyata 10 Dan. Na poziomie podstawowym jest to 12 form otwartych dłoni które Taika wybrał z wielu form poznanych u Shigeru Nakamury na Okinawie, należą do nich:

  • Naihanchi Shodan / Nidan / Sandan
  • Tomari Seisan
  • Pinan Shodan / Nidan / Sandan / Yondan / Godan
  • Passai
  • Kusanku
  • Niseshi

 

KATA w Okinawan Kempo stanowią bazę do nauk wszystkich technik wykonywanych na przeciwniku a równocześnie oprócz poziomu technicznego/fizycznego są zbiorem koncepcji jak należy poprawnie wykonywać techniki by uwzględniały szereg zachowań psychofizycznych człowieka – i ten rodzaj treningu jest trudniejszy i rzadko trenowany a stanowi on jeden z filarów Sztuki Walki.

 

Czym sie różnią KATA z Okinawan Kempo od KATA z innych systemów Karate?

 

Można powiedzieć że niczym i wszystkim w zależności Kto i jak patrzy :-). Jak popatrzymy na poziom podstawowy form z Okinawan Kempo i porównamy go do odpowiednich form z innych systemów, to powiedzmy jakiejś wielkiej różnicy nie zobaczymy tzn. jeśli chodzi o kierunki przemieszczania się, zejść , wejść, obrotów, kierunków technik ręcznych czy nożnych. To wszystko mniej więcej jest podobne, ale gdy pójdziemy dalej to drogi te zaczynają się rozchodzić. Podkreślić trzeba tutaj dwie rzeczy:

  • poziomy nauczania pojedynczej formy (podstawowy, średnio- i zaawansowany)
  • techniki, które są zawarte w ruchach i ich trenowanie na poziomie uczenia się

 

Odnosząc sie do pierwszego – w Okinawan Kempo, KATA do powiedzmy poziomu ShoDan (czarny pas) nauczane są na poziomie podstawowym , następnie ucząc sie dalej wchodzą kolejne wersje tych form tzn. dodawane są kolejne techniki w miejscach gdzie poprzednio ich nie było, korygowane są kąty uderzeń itp, itd. (czemu tak jest doczytasz tutaj w rozdziale Taika Oyata, jego nauczyciele, RyuTe i Oyata ShinShoHo)

Patrząc dalej od drugiej strony, osoba trenująca karate sportowe będzie patrzeć na trening KATA poprzez pryzmat bloku, uderzenia i kopnięcia – bo cóż więcej potrzeba w sportowym karate? W Okinawan Kempo popatrzymy na tą sama formę „szerzej” np. robiąc blok pojedynczy będziemy widzieć w nim blok pojedynczy, dźwignię, uderzenie, technikę przygotowującą do założenia dźwigni (poczytaj więcej o grupach technik Atemi/Tuite/Kyusho)

 

Co to jest BUNKAI i czym się różni od interpretacji?

 

Nierozerwalnie z KATA (formami otwartych dłoni) podąża pojęcie BUNKAI, często tłumaczone jako interpretacja danej części KATA co do końca nie jest prawdą. Ćwicząc KATA uczymy sie całego zestawu ruchów, analizując jedną jego część/daną sekwencję widzimy iż może to być np. blok z równoczesnym uderzeniem lub przechwyt z dźwignią albo coś jeszcze innego. Istotny jest tu fakt że ta sama część formy jest w pewien sposób uniwersalna – powtarzając ją setki razy, uczymy sie jednego ruchu natomiast w zależności od sytuacji różnie technikę wykorzystujemy, nie trzymamy sie kurczowo stwierdzenia że ta część kata ma taką interpretację i koniec. Gdybyśmy dalej mieli podążać droga interpretacji „1 do 1” to zauważmy że Kata wykonywane są głównie w długich/szerokich pozycjach ze znacznym obniżeniem środka ciężkości co utrudnia szybkie przemieszczanie się w sytuacjach realnej samoobrony czyli jednego zwarcia i „gleby” napastnika (taka sytuację mam na myśli a nie wzajemne okładanie sie pięściami). Ale gdyby popatrzeć na to w taki sposób, BUNKAI oznacza „rozbicie” – tzn. Kata rozbijamy na części składowe a dopiero potem składamy ruchy w całość zgodnie z jakąś tam logiką powiedzmy trzy następujące po sobie etapy: Atemi/Tuite/Kyusho – wyjaśnienie grup technik. Wtedy zaczynamy dostrzegać sens i piękno KATA jak i BUNKAI, robiąc blok i atemi wykorzystujemy jedna część KATA, nogi poruszają się znanym ruchem z kolejnej formy, przechodzimy do dźwigni znowu z kolejnej części itd. wszystko to w jednej chwili – tak by stanowiło to sensowną całość którą można wykonać dynamicznie w krótkim czasie utrzymując przeciwnika w ciągłym bólu.

 

Co to jest KOBUDO?

 

W Okinawan Kempo nauczane są także formy z bronią. Stanowią one zbiór technik obronnych charakterystycznych dla danej broni. W KOBUDO występuje bardzo duża ilość technik ćwiczonych w KATA, oznacza to iż ćwiczymy te same partie mięśniowe i reakcje obronne. Poprawny trening z użyciem broni w bardzo efektywny sposób wzmacnia techniki samoobrony. Tak jak w przypadku KATA, w KOBUDO występują formy na poziomie podstawowym jak i na poziomach wyższych. Do ćwiczonych w Okinawan Kempo broni należą miedzy innymi: Bo, Jo, Tan bo, Tonfa, Sai, Kama, Chizi kun bo,…