Okinawan Kempo Karate Kraków

Logo Okinawan Kempo Karate Kraków
Kubi Chiridoshi Dojo

Treningi samoobrony w Krakowie

(prowadzone w ramach treningu Okinawan Kempo)

Podstawowe informacje związane z realną samoobroną, które są realizowane na treningach Okinawskiego Karate w Krakowie. Jakich technik nauczamy w ramach zajęć oraz na co zwrócić uwagę by nauczyć sie technik realnej samoobrony – tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kurs samoobrony w Krakowie czy ciągły trening Sztuk Walki?

Kurs zawsze związany jest z jakąś określona ilością spotkań czy lekcji. Przerobiony materiał w tym czasie stanowi w zasadzie początek nauczenia sie podstaw technik samoobrony. By była ona realna techniki samoobrony muszą być wykonywane odruchowo, a tego niestety nie nauczymy się na paru lekcjach. Należ setki razy powtórzyć poprawne techniki by ciało je zapamiętało. Stąd też ciągły trening Sztuk Walki ma ta przewagę, że cały czas szlifujemy swoje odruchy i ich poprawność techniczną. Po długich, poprawnych treningach, techniki samoobrony stają sie naturalnym ruchem ciała – ciało po prostu wie jak trzeba się ustawić i jakie techniki zastosować by odeprzeć atak przeciwnika.

Jakie techniki samoobrony są uczone na treningach samoobrony w Krakowie?

Zazwyczaj technika samoobrony nie jest pojedynczą, tajemniczą techniką, która rozwiązuje wszystkie problemy. Poprawna technika samoobrony jest złożeniem paru technik, miedzy innymi są to techniki: bloki z odpowiednimi zejściami, uderzenia, szokery, kopnięcia, dźwignie (jako element przejściowy lub przytrzymujący przeciwnika). Zatem trzeba trenować wszystkie te rzeczy i umiejętnie je łączyć ze sobą zgodnie z koncepcją samoobrony i naturalnym ruchem naszego ciała. W początkowym okresie uczenia się technik samoobrony należy nauczyć się poprawnych ataków rękami oraz sposobów ich blokowania z odpowiednią kontrolą dystansu. Pojawia sie tu pytanie: Czemu mam uczyć się w zasadzie agresywnej techniki uderzeniowej na głowę skoro chcę uczyć się samoobrony? Dlatego, że ćwiczymy na treningu z partnerem, staramy się odtworzyć realność ataku na treningu w warunkach kontrolowanych. Wyobraźmy sobie, że mamy zrobić blok na partnerze, który ledwo co wyciąga rękę do przodu i zostawia ją w miejscu wyciągniętą, do tego jeszcze sie cofa podczas ataku – nieporozumienie. Im lepsza, szybsza, realna technika ataku np. lewy, prawy tym lepiej poznane techniki blokowania i poprawnego dystansu. Kolejnymi rzeczami jest nauka technik dźwigni, kopnięć, szokerów (w Okinawan Kempo jest to grupa technik zwanymi Atemi). Większość tych podstawowych rzeczy należy poznać by efektywnie odnaleźć się w sytuacji w której jesteśmy zaatakowani poprzez pchnięcie, uderzenie, chwyt czy ich kombinacje.

Gdzie odbywają się treningi samoobrony w Krakowie?

Treningi samoobrony są jednym z podstawowych elementów ćwiczonych na zajęciach z Okinawan Kempo Karate Kraków. Zdolność do realnej samoobrony musi być wynikiem poprawnie ćwiczonych technik co na treningach trenujemy. Miejsce i czas treningów znajdziesz tutaj (link: treningi samoobrony i karate w krakowie)

Samoobrona przed uderzeniem – blok i atemi

Treningi-i-kurs-samoobrony-Krakow-blok-i-atemi-1 Treningi-i-kurs-samoobrony-Krakow-blok-i-atemi-2 Treningi-i-kurs-samoobrony-Krakow-blok-i-atemi-3

Samoobrona przed chwytem – dźwignia na nadgarstek

Treningi-i-kurs-samoobrony-Krakow-dzwignia-nadgarstkowa-1 Treningi-i-kurs-samoobrony-Krakow-dzwignia-nadgarstkowa-2 Treningi-i-kurs-samoobrony-Krakow-dzwignia-nadgarstkowa-3 Treningi-i-kurs-samoobrony-Krakow-dzwignia-nadgarstkowa-4 Samoobrona sprowadzenie do parteru – stabilizacja dźwignią