Taika Oyata – Ryu Te i Oyata Shin Sho Ho

Taika Oyata – Ryu Te i Oyata Shin Sho Ho

 

Master Taika Seiyu Oyata

Taika Seiyu Oyata

Podstawowe informacje na temat Taika Oyata twórcy Ryu Te i Oyata Shin Shu Ho. Kim byli Jego pierwsi nauczyciele, czego Go nauczyli i dlaczego jest to wyjątkowe i nie spotykane na skale światową? W jakich formach Kata i Kobudo ofiarował Nam swą wiedzę ? Tych rzeczy dowiesz się z poniższego artykułu – zapraszamy do lektury. 

 

 

 1. Taika Seiyu Oyata

 

Taika Oyata twórca Ryu-Te i Oyata Shin Shu Ho. Urodził się na Okinawie w 1928 roku i tam spędził dzieciństwo i młodość. Pochodził z szlacheckiej rodziny z rodu Zana. Pierwszy Zana był jednym z pięciu doradców króla Ryukyu – został stracony przez klan Satsuma po najeździe i podbiciu Okinawy przez Japonię.  Po drugiej wojnie światowej pracował dla armii Stanów Zjednoczonych przy transporcie żywności i lekarstw na Okinawie. Wygrał turniej w Bogu Kumite. W okolicach roku 1958 ćwiczył z Mistrzem Nakamurą. W 1968 roku przeprowadził się na stałe do Stanów Zjednoczonych i tam nauczał. Taika odszedł od Nas dnia 18 czerwca 2012.

Taika - wygrana2002-NakagushikuTaika - USA

 

2. Pierwszy nauczyciel Taiki Oyaty – UhugushukuTanmei

 

Taika spotkał swojego pierwszego nauczyciela w trakcie swojej pracy przy rozwożeniu leków i żywności amfibią na Okinawie.W momencie poznania miał on 92 lata.Z czasem, po ciężkich próbach, Taice udało się rozpocząć treningi Prawdziwych Sztuk Walk u UhugushukuTanmei – był to początek roku 1948. Przez pierwsze trzy miesiące był nauczany zasad filozofii, ideałów walki obronnej, czym jest ludzkie życie, umysł i ciało. Dopiero po zapoznaniu się z głównymi zasadami rządzącymi Sztukami Walki Taika mógł przystąpić do pierwszych ćwiczeń. Mistrz Uhugushuku anmei pochodził z rodu sięgającego korzeniami XIV i XV wieku – czasów gdy powstało królestwo Okinawy. Nauczył Taikę sztuki walki „Te” – otwartych dłoni i walki bronią: Bo, Jo, Ninte Bo, Eiku, Tan Bo, Tonfa, Nunchaku, Chikizun Bo, Sai, ManjiSai, Kama i Suruchin. Mistrz Uhugushuku zmarł na początku 1951 roku.

 

3. Drugi nauczyciel Taiki Oyaty – Wakinaguri Tanmei

 

Drugim nauczycielem Taiki był Wakinaguri Tanmei. Jego przodkowie wywodzili się z Chin, a Jego rodzina od sześciu pokoleń zamieszkiwała Okinawę. Podobnie jak w przypadku Ungushunku Tanmei, Wakinaguri Tanmei poddał Taikę próbie. Jak sam Taika w książce Ryu-Te No Michi napisał:

” Kiedy wróciłem następnego dnia, mistrz Wakinaguri drzemał. Zostawił mi kartkę z poleceniem,
żebym ćwiczył takie ruchy, jakbym odpędzał komary sprzed twarzy. Przez cztery lub
pięć miesięcy dzień w dzień posłusznie młóciłem rękami powietrze.
Mistrz przesypiał moje treningi. Raz czy dwa zauważyłem, że zerknął w moją stronę”.

 

Po takiej próbie Taika rozpoczął treningi, został nauczony form To-te – „chińskich rąk”, a później Shiho happo-no te. Wakinagurii Tanmei zmarł w połowie 1953 roku.

 

4. Na czym polegała wyjątkowość Nauczycieli Taiki Oyaty?

 

 

„Miałem wyjątkowe szczęście, że obaj moi instruktorzy należeli do grona tak zwanych Kakurei Bushi, czyli „ukrytych wojowników”. Ich umiejętności nie były na pokaz. Nie uczyli nikogo spoza kręgu rodziny, nie przyjmowali uczniów i nie brali udziału w występach przed publicznością. Gdyby nie mieli następców, ich sztuka umarłaby wraz z nimi. Podejmowali walkę tylko w razie absolutnej konieczności. Warto tu wspomnieć, że w tamtych czasach działali też „publiczni mistrzowie”. Ich wiedza o sztukach walki była znacznie mniejsza niż wiedza prawdziwych Bushi, lecz otaczali się uczniami i z chęcią udzielali publicznych pokazów. Wszyscy mogli podziwiać ich umiejętności. Nikogo nie obchodziło, czy swojej sztuki używali do dobrych, czy złych celów. W erze Meiji po prostu ich nie było. Pojawili się w erze Taisho , a w Showa wciąż ich przybywało i budzili powszechną ciekawość. Mogę zatem naprawdę uważać się za szczęściarza, że za młodu poznałem prawdziwą sztukę walki. Wykorzystałem tę sposobność tak dobrze, jak tylko potrafiłem. Przez  ….”

 

5. Shigeru Nakamura i Seikichi Uehara

              

Nauczyciele Taiki uważali iż najlepsze techniki zostały zachowane w starych formach. Powiedzieli mu także że najbardziej nie zmienione formy widzieli u mistrza Shigeru Nakamury. Dlatego też po śmierci swoich Nauczycieli w roku 1958 zaczął ćwiczyć z mistrzem Nakamurą w organizacji Okinawan Kempo – „Droga chińskiej pięści”. Z wielu form, których się tam nauczył Taika wybrał 12 i w nie wprowadził wiedzę którą otrzymał od swoich dwóch Nauczycieli. Opis 12 KATA – czytaj dalej

NakamuraUehara

6. Ryu Te i Oyata Shin Shu Ho

 

Ryu Te jest publiczną szkołą Taiki uczącą…..w budowie

 

 

 

  1. ..
  2. ..
  3. ..